Nr. crt. Data Registrul pentru evidența proiectelor de hotărâri ale Consiliului Local
20 20. martie 2024. Proiect de hotărâre privind stabilirea comisiilor de evaluare şi selecţionare a proiectelor şi documentaţiilor depuse în vederea atribuirii contractelor de finanţare nerambursabilă din bugetul local al Comunei Ernei, în anul 2024.
19 20. martie 2024. Proiect de hotărâre privind aprobarea tipului de suport alimentar acordat preșcolarilor și elevilor Școlii Gimnaziale ”Apafi Mihály” Ernei , comuna Ernei, județul Mureș în cadrul Programului national „Masă sănătoasă”.
18 20. martie 2024. Proiect de hotărâre privind rectificarea bugetului local de venituri și cheltuieli al comunei Ernei, județul Mureș pe anul 2024.
17 20. martie 2024. Proiect de hotărâre privind aprobarea Regulamentului de organizare si funcționare al aparatului de specialitate al Primarului comunei Ernei, judetul Mureș.
16 20. martie 2024. Proiect de hotărâre privind aprobarea indexării nivelurilor impozitelor și taxelor locale care constau într-o anumită sumă în lei sau care sunt stabilite pe baza unei anumite sume în lei, a taxelor speciale precum și limitele amenzilor care se fac venit la bugetul local, aplicabile în anul fiscal 2025 în Comuna Ernei.
15 6. martie 2024. Proiect de hotărâre privind stabilirea unor măsuri pentru implementarea programului anual de acordare a finanţărilor nerambursabile din bugetul public al Comunei Ernei pentru anul 2024, în domeniile cultură, culte și sport, aprobat prin Hotărârea Consiliului Local Ernei nr.17/2024.
14 21. februarie 2024. Proiect de hotărâre privind avizarea Documentației de delegare a gestiunii activităților de sortare a deșeurilor reciclabile, compostare a biodeșeurilor și transfer a deșeurilor prin exploatarea SSCT Cristești, STZ 5 – Târnăveni, STZ 6 – Bălăușeri și STZ 7 – Râciu.
13 16. februarie 2024. Proiect de hotărâre privind modificarea și completarea Anexei nr.1 la Hotărârea Consiliului Local Ernei nr.82 din 31 octombrie 2023 privind includerea în domeniul public al Comunei Ernei a Sistemului de alimentare cu apă în localitatea Dumbrăvioara, comuna Ernei, județul Mureș și predarea acestuia în gestiune directă, către SC Compania Aquaserv SA.
12 16. februarie 2024. Proiect de hotărâre privind stabilirea unor măsuri de derulare a sesiunii de evaluare şi selecţionare a proiectelor şi documentaţiilor depuse în vederea atribuirii contractelor de finanţare nerambursabilă din bugetul general al Comunei Ernei, în anul 2024.
11 16. februarie 2024. Proiect de hotărâre privind aprobarea programului anual de acordare a finanțărilor nerambursabile din bugetul general al Comunei Ernei pentru anul 2024 în domeniile cultură, culte și sport.