Construire grădiniţă cu program prelungit în localitatea Ernei, comuna Ernei

UAT Comuna Ernei în calitate de beneficiar anunță finalizarea execuției  contractului de finanțare pentru proiectul „Construire grădiniţă cu program prelungit în localitatea Ernei, comuna Ernei”,  proiect finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 10 – Creşterea gradului de participare la nivelul educaţiei timpurii şi învăţământului obligatoriu, în special pentru copii cu risc crescut de părăsire timpurie a sistemului.

Autoritatea de Management pentru Programul Operaţional Regional (AM POR) este Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației (MLPDA), iar Organismul Intermediar POR pentru acest proiect este Agenția de Dezvoltare Regională (ADR) Centru.

Obiectivul general al proiectului îl constituie creşterea gradului de participare al populaţiei  din comuna Ernei, în învăţământul preşcolar, prin construirea unei grădiniţe cu program prelungit, cu capacitatea de 4 grupe, în localitatea Ernei, judetul Mureș.

Rezultatele proiectului sunt:

• Realizarea unei infrastructuri educationale corespunzătoare aparţinând învăţământului preşcolar, prin construirea unei grădiniţe cu program prelungit.
  • Asigurarea de spaţii de învăţământ suficiente şi conforme cerinţelor actuale în comuna Ernei.
  • Dotarea grădiniței nou construite cu obiectele de inventar/mijloacele fixe necesare desfășurării în condiții optime a activității didactice.
  • Creșterea gradului de participare la nivelul învățământului preșcolar din comună, prin asigurarea spațiilor și condițiilor optime de desfăşurare a activităţii educaţionale.

Valoarea proiectului este de 3.947.450,70 lei, din care valoarea finanțării nerambursabile este de 2.811.386,72 lei.

Data începerii proiectului: 11.09.2017

Data finalizării  proiectului: 31.12.2023

Codul MySMIS al proiectului 120370

Comunicat de presa incepere lucrari